Konkurs
Moja Szkoła
w Internecie

PIERWSZE MISTRZOSTWA SZKOŁY W LA

W dniach 25-26 października 1949 odbyły się Mistrzostwa Szkoły Ogólnokształcącej w Łapach. Cześć konkurencji przeprowadzono na boisku, natomiast inne (biegi długie i rzuty: dysk. oszczep i granat) na bindudze.

Najlepszą zawodniczką l mistrzostw szkolnych była Krystyna Jabiońska, która zwyciężyła w 3 konkurencjach.
Wśród chłopców wyróżnił się Jan Nielipowicz. Odniósł on zwycięstwa w biegu na 100 m , w skoku wzwyż, w skoku w dal i okazał się najlepszy w pięcioboju. Najwartościowszym jego osiągnięciem było zdobycie mistrzostwa Polski juniorów Zrzeszenia Sportowego Kolejarz w trójskoku wynikiem 12.61 m . Przez wiele lat byt lekarzem w Łapach.

W rzutach bezkonkurencyjny był Tadeusz Borowski. Zwyciężył w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, natomiast w pięcioboju uplasował się na drugim miejscu. W roku 1951 na mistrzostwach Polski juniorów znalazł się tuż poza podium zajmując IV miejsce. Na zawodach w Łomży rzucił dyskiem na odległość 51.93 m ., a więc nieznacznie gorzej od ówczesnego rekordu Polski juniorów. Tadeusz Borowski, był ordynatorem oddziału IV Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Najlepszym biegaczem na przełomie lat 40 i 50 byt Bronisław Gurzęda. Do niego należały pierwsze powojenne rekordy Łap: w biegach średnich i długich; jako pierwszy absolwent z Łap ukończył AWF w Warszawie. Do jego największych osiągnięć należy zdobycie Akademickiego Mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 3000 m z przeszkodami. Jeszcze dzisiaj jego wynik na 5000 m (15:16.2 min.) oraz w biegu na 3000 m z przeszkodami (9:28.4) figurują w tabelach okręgowych wszechczasów. Pracował w Technikum Mechanicznym w Białymstoku oraz prowadził treningi w Jagiellonii. Jego wychowankami byli między innymi: Władysław Nikiciuk (w roku 1959 ustanowił rekord świata juniorów w rzucie dyskiem wynikiem 79.12 m ) oraz Janusz Grzeszczuk późniejszy mistrz Polski w biegu na 1500 m.