.:: Witamy na stronie poświęconej rocznicy 60-lecia LO w Łapach  ::.

 


trudne początki
widziane w obiektywie
kalendarium szkoły


nauczyciele w 60-leciu
dyrektorzy w 60-leciu


olimpiady i konkursy
stypendyści
rankingi


chór
orkiestra


osiągnięcia sportowe
lekkoatletyka
koszykówka


historia muzeum
zbiory


jubileusz 60-lecia
galeria zjazdu

60 lat w obiektywie


nauczyciele
absolwenci


o autorach
materiały źródłowe

 

=> INDEX   



 

zobacz księgę
dopisz do księgi


miasto i liceum
historia olimpiad 
szkolne muzeum
historia ZNTK

 

Konkurs
Moja Szkoła
w Internecie








 


DYREKTORZY W 60-LECIU LICEUM 

Prezentowaliśmy już informacje poświęcone pierwszym latom działalności naszego liceum. Kontynuując cykl , chcemy przybliżyć sylwetki tych , którzy kierowali (i kierują) szkołą : dyrektorów.

Niestety ,większość z nich odeszła na zawsze. Pragniemy przedstawić niektórych z nich: Pierwszym dyrektorem był pan Adam Filonik , człowiek niezwykle zasłużony dla Polski i dla oświaty.
Był żołnierzem ZWZ i Armii Krajowej Okręgu Białostockiego; w obwodzie Powiatu Białostockiego pełnił funkcję dyrektora tajnego nauczania w zakresie szkoły średniej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych w 1944 r. i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami w 1943 r.
Obchodził razem z nami jubileusz 50-lecia szkoły ,wcześniej przysłał list do obecnej dyrektor I LO w Łapach, pani Jadwigi Maciejewskiej . Nie ma go wśród nas , pozwólmy , aby przemówiły słowa skreślone we wrześniu 1994 roku .

"Właściwie to zniewolił mnie do tego mój przyjaciel, Witold Żur . Z nim odbyliśmy pierwszą podróż łódką z Bokin do Łap , by zorientować się w sytuacji . Wysiedliśmy na Bindudze, skąd opłotkami dotarliśmy do mieszkania państwa Tkaczuków , gdzie dowiedziałem się
o sytuacji i zdecydowałem się podjąć pracę nad organizacją Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Łapach. Decyzja ta kosztowała mnie dużo trosk , zabiegów i kłopotów. Szczęściem miejscowe społeczeństwo pomagało znacznie. Od wspomnianych państwa Tkaczuków dostałem kapelusz włoski , z plebanii miejscowej ; łóżko do spania ,
z AK; maszynę do pisania , a miejscowy szewc Milewski uszył mi buty oficerki , tak samo krawiec Skibko uszył mi ubranie.
Wspominam o tym ze wzruszeniem. Oprócz tych miłych wspomnień są i bolesne , które pieką jak otwarta rana. Byłem w tymże roku 1944 , 9 grudnia , aresztowany i parę tygodni więziony. Zwolniony i radośnie powitany przez młodzież i rodziców zacząłem dalszą pracę."

1 dyrektor naszej szkoły: Adam Filonik

Pierwszy dyrektor liceum Pan Adam Filonik

Po pierwszym dyrektorze krótko pełnili tę funkcję :

p. B.Roman - późniejszy wicekurator w Białymstoku ;
p. S.Tkaczuk - wieloletni nauczyciel matematyki ;
p. Fr.Szwakop - nauczyciel historii;
p. K. Błaszczyk - wszystkim znana nauczycielka języka rosyjskiego (za jej czasów szkołę nazwano Klasztorem św. Klementyny; uczący się w tych czasach potwierdzą trafność tego określenia) ;
p. M.Skibiński - fizyk, pełnił swą funkcję tylko przez jeden rok.

Szkoła mieściła się w siedzibie dawnej Kasy Stefczyka (obecnie przy ulicy Głównej) . Budynek ten nie wystarczał na potrzeby ciągle rozwijającej się placówki, dlatego koniecznością stała się budowa nowej siedziby szkoły i temu przedsięwzięciu poświęcili swoje wielkie zaangażowanie kolejni dyrektorzy : p. J.Mroczek , p. H.Baronowska i p. St.Szumski . Dzięki tym dyrektorom oraz pomocy rodziców i społeczności łapskiej 1 września 1966 r. młodzież mogła rozpocząć naukę w nowym gmachu przy ul. Barwikowskiej 10 , obecnie ul. Bohaterów Westerplatte. Budynek internatu oddano do użytku rok wcześniej.

Jak dotychczas , najdłużej pełniącym funkcję dyrektora był p. T.Hancewicz. Zrozumiałe jest , że w czasie tak długiej jego kadencji w kierowanej przez niego placówce musiały następować zmiany organizacyjne i programowe , będące odbiciem procesów zachodzących w całej oświacie. Część tych przeobrażeń związana była z sytuacją polityczną w Polsce; wymieńmy chociażby powstanie "Solidarności" i wprowadzenie stanu wojennego. Kierowanie placówką oświatową w takim okresie na pewno nie było łatwe.

Od 1988 r. do dzisiaj dyrektorem naszej szkoły jest p. Jadwiga Maciejewska . Sylwetki obecnej dyrektor przedstawiać nie musimy. W naszej społeczności jest postacią znaną ( w "Gazecie Łapskiej" ukazał się artykuł jej poświęcony ) .
Wykorzystując fakt, iż możemy się bezpośrednio zwrócić do p. dyrektor , poprosiłyśmy ją o wypowiedź na temat blasków i cieni bycia dyrektorem.

"Mam wiele powodów do satysfakcji :

- Szkoła może się pochwalić znaczącymi sukcesami uczniów. W każdym  roku nauki mamy laureatów olimpiad przedmiotowych szczebla centralnego, nasi uczniowie osiągają wysokie lokaty w zawodach okręgowych, wojewódzkich, gminnych.
- Szkoła dobrze wypada w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich.
- Rokrocznie mamy Stypendystów Prezesa Rady Ministrów i bardzo często Stypendystów MEN. Stypendystów MEN jest niewielu w województwie, więc fakt, że często są to nasi uczniowie, jest dużym osiągnięciem szkoły.
- Nasi absolwenci z powodzeniem zdają egzaminy na uczelnie wyższe w całym kraju.
- Wielu absolwentów to znani i wpływowi ludzie na szczeblu gminy, województwa, a nawet kraju.
- Cieszy mnie fakt, że ci, którzy ukończyli szkołę, pamiętają o niej, chętnie i licznie spotykają się na częstych zjazdach absolwentów.
-Niestety, są problemy, które nie dają się łatwo rozwiązać, bo nie zależą tylko od mojej pracy i pracy moich nauczycieli.
- Doświadczyłam już tylu zmian w prawie oświatowym, reform oświaty, że czuję się tym zmęczona i nie zawsze przekonana o ich słuszności.
- Nie umiem ?przeskoczyć? problemów finansowych. Budynek szkoły oddany był do użytku w 1966r. Od tej pory nie było kapitalnego remontu. Wszystko zaczyna się sypać, a pieniędzy na oświatę jest coraz mniej."

Obecny Dyrektor Szkoły: Pani mgr Jadwiga Maciejewska

Pani dyrektor Jadwiga Maciejewska 

W okresie 60 lat istnienia szkoły funkcje sprawowali :

Dyrektorzy

1944 - 1948 p. Adam Filonik
1948 - 1949 p. Bolesław Roman
1949 - 1950 p. Stefan Tkaczuk
1950 - 1953 p. Franciszek Szwakop
1953 - 1954 p. Klementyna Błaszczyk
1954 - 1955 p. Mieczysław Skibiński
1955 - 1962 p. Józef Mroczek
1962 - 1965 p. Halina Baranowska
1965 - 1967 p. Stanisław Szumski
1967 - 1988 p. Tadeusz Hancewicz
od 1988 do chwili obecnej p. Jadwiga Maciejewska

Wicedyrektorzy

1971 - 1975 p. Czesław Miłkowski
1975 - 1981 p. Jerzy Wasiluk
1981 - 1991 p. Fryderyk Nowicki
1991 - 1993 p. Łucja Falkowska
1993 - 1995 p. Grażyna Olechnowicz
od 1995 do chwili obecnej p.
Stanisława Gryszko


Opracowano napodstawie:
Dokumentacja kadrowa
Kroniki szkolne lata 1946-2005