Prof. dr hab. inż. Zdzisław Czerski

 Zdzisław Czerski urodził się 29 sierpnia 1926 r. w Łapach w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum w Łapach oraz zdaniu matury w 1946 r. wstąpił na Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, który ukończył w 1950 r. uzyskując dyplom magistra inżyniera.
Pracę zawodową inżynierską prof. Zdzisław Czerski rozpoczął w 1948 r. jeszcze przed ukończeniem politechniki. Głównym jednak jego miejscem zatrudnienia była Politechnika Warszawska, w której pracował od 1949r. Odtąd w zawodowym życiu prof. Zdzisława Czerskiego splatać się będą w jedną całość watki działalności dydaktycznej, badawczej praktycznej- inżynierskiej.

Na Politechnice Warszawskiej profesor Z. Czerski był zatrudniony na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta, docenta i profesora, uzyskując wszystkie kolejne stopnie i tytuły kandydata nauk, doktora habilitowanego, profesora nadzwyczajnego profesora zwyczajnego. Przejściowo profesor Zdzisław Czerski pracował na Politechnice Łódzkiej i Białostockiej.

Pomimo stałego zatrudnienia na uczelni profesor Z. Czerski miał wielką i różnorodną praktykę budowlaną. Był zaangażowany w pracę wielu biur projektowych, przedsiębiorstw i jednostek badawczych budownictwa. Śledząc dorobek zawodowy i naukowy prof. Z. Czerskiego trudno oprzeć się wrażeniu, że nurt zawodowy i uczelniany Jego Zawodowego życia uzupełniały się i inspirowały wzajemnie.

Głównymi obszarami zainteresowań zawodowych prof. Z. Czerskiego były:

-zagadnienia związane pracą i konstruowaniem żelbetonowych ustrojów sprężonych zarówno kablobetonowych, jak i strunobetonowych.

-problemy kształtowania i obliczania, wytwarzania i montowania elementów prefabrykowanych do wznoszenia budynków mieszkalnych.

-wiele innych zagadnień mniej lub bardziej związanych z wyżej wymienionymi nurtami, ale zawsze potrzebnych i rozwiązywanych z wielką inwencją.

Doświadczenia z prac badawczych i inżynierski prof. Z. Czerski wykorzystał, gdzie wykładał przedmioty związane z projektowaniem żelbetonowych prefabrykowanych i sprężonych konstrukcji, prowadził prace dyplomowe i doktorskie. Doświadczenia upowszechniał przez zazwyczaj różnego rodzaje wydawnictwa, z których na pewno należy wymienić dwie książki, a mianowicie: wydane przez WKŁ „Mosty żelbetowe” napisane wraz z magistrem inżynierem W. Pajchelem, oraz „Prefabrykowane mosty sprężone” wydane również przez WKŁ i napisane razem z profesorem L. J. Zielińskim. Pisał też liczne skrypty, instrukcje oraz artykuły naukowe i artykuły popularyzujące różnego rodzaju zagadnienia techniczne.

Ożywiona działalność naukowa i zawodowa stały się podstawą licznych nagród i wyróżnień z  których wymienić warto:

-Nagrodę I stopnia KBUA za zrealizowany projekt budynków wielkopłytowych osiedla Wola III w Warszawie.

-Nagrodę zespołową II stopnia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie wyróżniających się podręczników dla studentów (dwukrotnie).

-Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia w pracy badawczo-naukowej.

Profesor Zdzisław Czerski był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Zdzisław Czerski od wielu lat związany był z polskim Związkiem Inżynierów Techników Budownictwa. To właśnie on był w 1962 roku organizatorem koła PZITB na Politechnice Warszawskiej. Czasie swego pracowitego życia profesor Zdzisław Czerski nie szczędził czasu na działanie w PZITB, biorąc udział w pracach różnych Komisji Związku i pełniąc różne funkcje , z których najbardziej eksponowane było piastowanie godności Przewodniczącego oddziału Warszawskiego PZITB w kadencji 1966- 1969 r.

W ostatnim okresie życia profesor Zdzisław Czerski był przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego Oddziału Warszawskiego PZITB, a w ramach usług dla społeczeństwa niezwykle aktywnie działał  w Punkcie Porad Techniczno-Budowlanych.

W uznaniu pracy prof. Zdzisława Czerskiego w szeregach związku został on odznaczony Srebrną a potem Złotą Odznaką PZITB i medalem zasłużonych dla Oddziału Warszawskiego PZITB.

Profesor Z. Czerski zmarł 12 stycznia 1999 r.